Kredi ödemeleri erteledi mi?

kredi ödemeleri ertelendi

Türkiye’de etkisini gösteren ve ciddi can kayıplarına neden olan korona virüs, gerekli bazı tedbirlerin en üst seviyeden alınmasını gerektirdi. Alınan bu tedbirler kapsamında bankaların kredi ödemeleri de yer alıyor. Kamu bankaları, yaptıkları açıklamada, kredi ödemeleri ile ilgili önemli bilgilendirmede bulundu. Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank’ın yaptığı ortak açıklamada, coronavirüs tedbirleri kapsamında kredilerin erteleneceği duyuruldu.

Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüs, Türkiye’de de ciddi anlamda kendini göstermeye başladı. Buna yönelik alınan tedbirlerin en üst düzeyde olması ise vatandaşların biraz daha rahat hareket etmelerine imkân tanıyor. Özellikle ekonomi alanında alınan tedbir kararları, esnaflar için ciddi kolaylıkların yaşanmasını sağlıyor. Kamu bankalarından yapılan açıklama tam da bu tedbirlerin gerektiği gibi aldığını gösteriyor. İşte detaylar…

Kredi ödemeleri ertelendi

Ziraat Bankası Kredi Ödemeleri İle İlgili Açıklama Yaptı

Ziraat Bankası, kredi ödemeleri ilgili yaptığı açıklama ile ekonomik anlamda zorlananların yüzünü güldürdü adeta. Yapılan açıklamada COVID-19’un ülkemizde açtığı ekonomik yaranın en iyi şekilde kapanması konusunda üzerlerine düşenin en iyisini yapacaklarını bildiren Ziraat Bankası, bu alanda atacakları destek adımlarını atacaklarını bildirdi. Açıklamada corona virüsten vefat edenlerle ilgili taziye yayınlayan Ziraat Bankası’nın kredi ödemelerinin ertelenmesi ile ilgili yaptığı açıklama şöyle;

“Küresel çapta yaşanan ve ülkemizi de etkileyen COVID-19 salgınının ekonomik yaşama ilişkin olası hasarlarını en aza indirme hedefiyle alınan önlemler kapsamında Ziraat Bankası olarak yeni destek adımlarını kamuoyunun bilgi ve dikkatine sunmak isteriz.

Bu vesileyle öncelikle, salgında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, tedavi altındaki vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyoruz. Bu süreci aşmak için en çok ihtiyaç duyduğumuz hususun toplumsal farkındalık ile güçlü birliktelik olduğuna, devletimizin ve milletimizin el ele vererek en kısa zamanda bu badirenin üstesinden geleceğine inanıyoruz.

Hazine ve Maliye Bakanlığımızın hızla almaya başladığı ve tüm ekonomi kurumlarımızla birlikte Ziraat Bankası olarak bizlerin de katkı sunduğu önlemlerle, mevcut durumu en az zararla atlatan ülkelerden birisi olacağımıza güvenimiz tamdır.

Vatandaşlarımızın işsiz kalmasının önüne geçebilmek ve aynı zamanda üretim altyapımızı ve iş gücü piyasamızı ayakta tutmak ekonominin tüm paydaşlarının ortak hedefi olmalıdır. Bu hedef doğrultusunda Bankamız şubeleri 09:00 – 17:00 saatleri arasında müşterilerimize hizmet vermeye devam edecektir.

Bu yaklaşımla, “Ekonomik İstikrar Kalkanı” hamlesi doğrultusunda, Ziraat Bankası yeni bir adım atıyor; vatandaşlarımızın ve iş dünyamızın bu dönemde nakit akışlarında yaşayabilecekleri bozulmaya karşı aşağıda belirtilen destekleri devreye alıyor.

Bu kapsamda:

1) 31.03.2020 tarihinde ödenmesi gereken dönem sonu taksit, faiz ve anaparasını ödeyemeyen firma ve bireysel müşterilerin talepleri üzerine söz konusu ödemelerin ötelenmesine imkân verilmesi,

2) Nakit akışı bozulduğu için ödeme sorunu yaşayan müşterilerimizin mevcut kredilerinin;

6 aya kadar ödemesiz dönem olmak üzere, turizm gibi dönemsel faaliyeti olan sektörlerde ise 12 aya kadar ilave süre tanınmak suretiyle,  uygun vadeli yapılandırma uygulamalarının geliştirilmesi,

3) Personel maaşlarını, Bankamız üzerinden ödeyen firmaların 2020 Şubat ayı sonu itibarıyla mevcut istihdamlarını azaltmamaları kaydıyla; Önümüzdeki 3 aylık personel maaş gideri kadar ilave limit imkânı verilmesi,

4) Kredili müşterilerimiz tarafından Bankamız üzerine keşide edilmiş çeklerinin ödenmesi amacıyla kullanılmak üzere; genel kredi limitlerinin artırılarak ilave nakit kredi limiti tahsis edilmesi,

5)  İşletme sermayesi ihtiyaçlarını karşılamak üzere; Bankamız kurumsal kredi kartı ve DBS limiti bulunan müşterilerimizin kurumsal kart limitlerinin artırılması, tedbirlerini bugünden itibaren uygulamaya almış bulunuyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” ifadelerine yer verildi.

Ziraat Bankası

Ziraat Bankası’nın kredi ödemelerinin ertelenmesi ile ilgili yaptığı açıklamadan sonra diğer kamu bankaları da bu alanda gerekli destek adımlarını atacaklarını açıkladı.

Vakıfbank Kredi Ödemelerini Erteledi mi?

Kamu bankaları arasında ciddi bir müşteri potansiyeli olan Vakıfbank da coronavirüs tedbirleri kapsamında müşterilerine kolaylık sunan isimlerden oldu.

Vakıfbank, kredi ödemelerinin ertelenmesi ile ilgili yaptığı açıklamada, 9 maddelik destek paketi ile ilgili bilgilendirmede bulundu. 30 Haziran tarihine kadar tüm kredi ödemelerinin ertelendiğini açıklayan yetkililer, haber kanallarına gönderdikleri açıklamada şu ifadelere yer verdi;

“Firmaların 30 Haziran’a kadarki tüm kredi taksitleri ve ödemeleri konusunda esneklik sağlanacak, işletmelere 3 aylık maaş gideri kadar uzun vadeli kredi kullandırılacak

İşletmelerin mevcut kredileri ödemesiz dönemli yeniden yapılandırılacak. Turizm ve şehir içi toplu taşıma dâhil en çok etkilenen sektörlere özgü krediler de 12 aya kadar ödemesiz dönemli yapılandırılacak.”

Vakıfbank

Halkbank da Kredi Ödemelerini Erteledi

Kredi ödemelerinin ertelenmesi ile ilgili bir açıklama da Halkbank’tan geldi. Aynı şekilde 3 aylık ödemelerin ertelendiğini duyuran Halkbank, korona virüs tedbirleri kapsamında aldığı destek kararı ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

“31 Mart 2020 tarihine kadar taksit, faiz ve anaparasını ödeyemeyen firmalar ile bireysel müşteriler, bu döneme dair ödemelerini erteleyebilecek.

Esnaf ve sanatkarların kullandıkları kredilerin nisan, mayıs ve haziran aylarında vadesi gelecek olan anapara ve faiz ödemeleri, ödeme vadelerinden itibaren 3 ay süreyle ve faizsiz ertelenecek.

Müşteriler, 6 aya kadar ödemesiz dönemle kredilerini uygun vadeli yapılandırabilecek. Ödemesiz dönem, turizm gibi dönemsel faaliyeti olan sektörlerde 12 aya kadar uzatılabilecek.”

Halkbank

Kredi Ödemeleri Daha Fazla Ertelenir mi?

Kredi ödemelerinin ertelenmesi ile ilgili kamu bankalarının yaptığı açıklama özellikle esnafların rahat nefes almasını sağlasa da coronavirus’ün ne zaman biteceği ile ilgili kimsenin bilgi verememesi, ertelenmelerin çok da etkili olmayacağı algısının oluşmasına neden oluyor. Bazı uzmanlara göre korona virüs Temmuz ya da Ağustos ayında da bitemeyeceği yönünde bilgiler veriyorlar. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank’tan yapılan açıklamalar, esnafın yüzünü en azından şimdilik güldürmeye yetti.

Author: Muhammed

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir