Kredi Notuna Göre Faiz Oranı Nedir, Kimlere Faydalanabilir?

Bu yazıda; bankaların kredi kampanyaları reklamlarında sıkça karşılaştığımız kredi notuna göre faiz oranı kavramından bahsedeceğiz. Kredi başvurusu yaparken karşılaştığımız bankaların kredi notuna göre faiz oranı nedir? Kredi notuna göre faiz oranından kimler faydalanabilir? Kredi notuna göre faiz oranı avantajları nelerdir? Kredi notuna göre ne kadar kredi alabilirim? Detaylar yazımızda yer alıyor.

 

Kredi Notuna Göre Faiz Oranı Nedir?

Kredi notuna göre faiz oranı kavramı genelde kredi kampanyalarında karşımıza çıkmaktadır. Özellikle bankaların düşük faizli kredi kampanyaları incelendiğinde, dipnot olarak “kredi notuna göre faiz oranı değişmektedir” açıklaması yer almaktadır. Bu durumu tv reklamlarında boy gösteren kredi kampanyaları haberlerinde de görmekteyiz. Peki bu ifade ne anlama gelmektedir? Bilindiği üzere kredi notu aralıkları; çok riskli, orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi olmak üzere beş kategoride listelenmiştir. Bankalar da bireylerin kredi notu sorgulaması sonucuna göre kredi başvurularını değerlendirmektedir. Eğer ki kişinin kredi puanı çok iyiyse ve banka açısından risksiz bir müşteri olarak görülürse bu kişilere daha düşük oranda kredi faizi uygulanabilmektedir. Kredi notuna göre faiz oranı uygulaması da buna bağlı olarak gerçekleştirilmektedir.

 

Kredi Notuna Göre Faiz Oranı Uygulamasından Kimler Faydalanabilir?

Kredi notuna göre faiz oranı uygulaması, gerek özel bankalar gerekse kamu bankaları tarafından çeşitli kredi kampanyalarında uygulanmaktadır. Peki bahse konu kişilere özel kredi faiz oranı sisteminden kimler yararlanabiliyor? Yukarıda da belirttiğimiz üzere banka kredilerinde kişiye özel olarak uygulanan faiz oranları, risksiz müşterilere uygulanmaktadır. Yani kredi notu yüksek olanlara yönelik oluşturulmuş bir sistemdir. Kredi notu puanlamasının 0-1900 puan arasında olduğunu varsaydığımızda genelde kredi notu 1850 puan ve üstü olan mükemmel nota sahip kişiler bu sistemden faydalanabilmektedir. Nadir de olsa kredi notu 1500-1699 arası olan iyi seviyedeki bireylere de bankalar tarafından düşük faizli kredi imkanı sunulmaktadır.

 

Kredi Notuna Göre Faiz Oranı Avantajları Nelerdir?

Kredi notuna göre faiz oranı, özellikle kredi notu 1850 ve üzeri olanlar için önemli faiz avantajları içermektedir. Kredi notuna göre faiz oranını genelde özel sektör bankaları uygulamaktadır. Bunlar arasında da bilhassa İNG Bank, TEB gibi bankalar öne çıkmaktadır. Peki kredi notuna göre faiz oranının faydası ne kadardır? Bu durum, bankadan bankaya değişiklik gösterir. Örneğin İNG Bank’ın 2020/şubat dönemindeki ihtiyaç kredi faiz oranları ve kampanyaları incelendiğinde, 1850 ve üstü kredi puanı olanlara özel olarak %0,89 faiz oranı uygulandığını görmekteyiz. Kredi notu 1850 puan altında olan müşterilere ise kredi puanına göre değişmekle birlikte %2,59’a varan kredi faiz oranları uygulanmaktadır. Görüldüğü gibi her iki faiz oranında çok önemli farklar bulunmaktadır. Örnek kredi tutarı üzerinden hesaplama yapalım;

Kredi notu 1850 ve üzeri olan biri 60 ay vadeli 15.000 tl kredi için İNG Bank’a başvurduğunda %0,89 faiz oranından faydalanabilir. Buna göre; aylık taksitleri 340 tl olup toplam 20.400 tl ödeme yapacaktır. Yani 5 yıl için yaklaşık 5.400 lira faiz ödeyecektir. 

Kredi notu orta seviyede olan biri 60 ay vadeli 15.000 tl kredi için İNG Bank’a başvurduğunda ise %2,59faiz oranından faydalanabilir. Buna göre; aylık taksitleri 550 tl olup toplam 33.000 tl ödeme yapacaktır. Yani 5 yıl için yaklaşık 18.000 lira faiz ödeyecektir. 

Görüldüğü üzere kredi notuna göre faiz oranı uygulaması, kredi maliyetini ciddi anlamda etkiliyor. Bu nedenle yüksek kredi notu olanlar her zaman kredi başvurusu ya da kredi kartı başvurusu işlemlerinde avantajlıdır.

 

Kredi Notuna Göre Ne Kadar Kredi Alabilirim?

Kredi başvurusu yapan bireyler zaman zaman bu soruyu sormaktadırlar; kredi notuna göre ne kadar kredi alabilirim? Kredi notu ile çekilebilecek kredi tutarı arasında önemli bir bağ bulunmaktadır. Nitekim kredi notu düşük olan birinin kredi başvurusu onaylansa dahi istediği tutarda kredi alamayabilir. Yani örnek verecek olursak kredi notu düşük olan bireyin 30.000 liralık kredi başvurusu olumsuz sonuçlanabilir ve sadece 10.000 tl kredi kullanma hakkı olduğu belirtilebilir. Kredi notu yüksek olana ise yüksek limitlerle kredi imkanı sunulabilmektedir.

Author: KrediNotu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir