Kredi Notu Sorgulama Nedir?

Kredi Notu Sorgulama Nedir?

Bankalarda işlem yapmayan veya cebinde bir kredi kartı olmayan çok az insan vardır. Kredi kartları veya alınan krediler, bankaların takibinde olan işlemlerdir ve başvuru yapan kişinin kredi notunun yüksek olması aranan şarttır. Peki, kredi notu neye göre hesaplanır?

Kredi notu, bir kişinin banka ile olan ilişkileri, faturalarındaki ödemeler ve vergi borcu ile doğru orantılı olarak hesaplanan bir işlemdir. Bir kişi bankadan ihtiyaç duyduğu parayı alabilmek için veya kredi kartı alabilmek için gerekli alanları doldurur. Ancak banka, her form gönderen kişinin talebini onaylamaz. Gerekli incelemeleri yaptıktan sonra uygun gördüğü durumlarda kredi veya kredi kartı başvurusunu onaylar. Peki, kredi notunu etkileyen faktörler nelerdir?

Kredi Notu Sorgulama Nedir?

Kredi notunu etkileyen faktörler

Kredi notu genellikle bankalarla ilişkilendiriliyor. Aslında bir yerde doğru olsa da bu, tamamen bankalarla ilgili bir durum olmadığını bilmek gerekir. Çünkü kredi notu sadece bankalardan alınan ürün ve hizmete göre değerlendirilmiyor, buna ek olarak birçok faktör kredi notunun yükselmesine veya düşmesine etki etmektedir. Kiracıların her ay yaptıkları ödemelerden, elektrik, su, doğal faturalarının zamanında ödenmesinden, vergi borçlarına kadar birçok faktör, kredi notunu olumlu veya olumsuz yönde etkileyebilen faktörlerdir. Peki, kredi notunu etkileyen faktörler nelerdir?

  • Kredi kartı ödeme düzeni
  • Bankalardan alınan kredilerin ödeme düzeni
  • Bankalardaki mevcut borç durumu
  • Kişinin bankalardaki varlık durumu
  • İlk defa alınmış krediler
  • Borçların alınan toplam kredi limitine olan oranı
  • Ödeme düzeni
  • Gecikmeye düşen hesap sayısı
  • Finans kuruluşlarının bildirimleri
  • Sosyal güvenlik kurumu ödemeleri.

Yukarıda saydığımız tüm durumlar, banka kredi notunu etkileyen faktörler olarak kabul edilmektedir. Bir de bunlara ek olarak sürekli kredi veya kredi kartı başvurusunda bulunmak da kredi notunu olumsuz etkileyen faktörlerden biridir. Genellikle en sık düşülen hatalardan biri, mail yoluyla veya SMS ile bankaların kredi veya kredi kartı reklamlarına tıklanarak başvuru yapılmasıdır. Bir kişi, en azından kendi durumunu az çok tahmin eder. Aldığı kredi veya kredi kartlarının ödemesi, evde veya işyerinde kullandığı hizmetlere dair yaptığı ödemeleri falan bilir. Buna göre hareket ederek yön çizmesi ve yeni başvuru yaparken bu tip durumları değerlendirmesi, en azından nasıl hareket etmesi gerektiği konusunda bir ön fikir olacaktır.

Kredi notu sorgulama nedir?

Kredi notu; banka hizmetlerinden alınacak bir ürün veya hizmeti almadan önce kişinin sorgulaması gereken bir sorgulama türüdür. Gelecek 12 ay içerisindeki borçlarını ödeme olasılığını temel baz alan bankalar, kişilerin yaptıkları başvuruları da buna göre değerlendirmeye alırlar. Yani yapılan hesaplamalarda eğer olumsuz bir durum söz konusu değilse, başvuru onaylanır. Aksi halde başka bankalara yapılan başvurular, kredi veya kredi kartı başvurusu onaylamasını herhangi bir şekilde olumlu etkilemez. Düşülen bariz hatalardan biri de bir bankanın reddetmesinden sonra başka bankaya aynı işlem için başvuru yapmaktır.

Kredi Notu Sorgulama Nedir?

Unutulmaması gerekir ki; tüm bankaları kredi notu sorgulama ekranı aynı mantıkla çalışır ve elde edilen bilgiler genel olarak aynı merkezlerden elde edilir. Bu durumda bir bankadan alınan olumsuz cevap üzerine başka bankaya başvuru yapmak, işlemin onaylanmasını etkilemez, aksine ret edilen bir işlem de kredi notunu olumsuz etkilediği için bir başka bankadan başvuru yapıldığında ekranda daha az bir banka kredi notu görülecektir. Bu nedenle bu tip hatalara düşülmemesi gerekir.

Ürün ödeme oranları yüzde 35 etkilidir

Kredi notunun düşmesini ya da yükselmesini en çok etkileyen durumlarda biri, bankalardan alınan ürün veya hizmetlerin zamanında ödenmesine bağlıdır. Örneğin bankada konut kredisi aldınız ve ödemelerinizi zamanında yaptınız. Aslında bu zamanında ödeme periyodu da kredi notu hesaplanırken göz önüne alınan durumlardan biridir. Mesela ayın 10-20 arasında ödemeniz gereken bir krediniz var ve siz ödemeleri sürekli olarak son güne bırakıyorsanız, bu durum kredi notunuzu olumsuz etkileyen durumlardan biri olarak karşınıza çıkar. Ya da “2-3 gün gecikmeden bir şey olmaz” mantığı ile hareket ederek ödeme yaparsanız da yine kredi notunuz olumsuz yönde etkilenir. Bu nedenle aldığınız ürün veya hizmetlere ilişkin ödemeleri mümkün mertebe ödeme tarihinin ilk 5 gününde yapmanızı öneririz. Bu şekilde yaptığınız takdirde, bankalar gözünde değeriniz daha yüksek olur ve bir sonraki başvurunuzda kredi veya kredi kartı almanız daha kolay olur.

Mevcut borç durumu kredi notunu yüzde 35 etkiler

Bankalardan kredi kartı veya kredi başvurusu yaptığınızda, her detayınız göz önünde bulundurulur. Mesela araç kredisi için başvurduğunuzda, hesabınızda biriken bir para olsa bile banka bu duruma bakmaz. Öncelikli olarak diğer kredi ve kredi kartlarınızın doluluk oranına bakar. Bu durumda, bir kişi bankadan aldığı kredi kartına ait borçların sürekli olarak asgarisini ödemeyi alışkanlık haline getirmişse mevcut kredi notunun olumsuz yönde etkilenmesine neden olur. Ayrıca alınan diğer kredilerde de durum aynıdır. Yani bankalardaki borç durumu kredi notunu yüzde 35 oranında olumlu veya olumsuz şekilde etkilemektedir. Bu noktaya da dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın.

Kredi Notu Sorgulama Nedir?

Yeni kredili ürünlerin açılışı kredi notunu yüzde 11 etkiler

Yeni bir kredi veya kredi kartı için başvuru yaptınız ve bu ürünlere ait ilk birkaç ayki ödeme eşiğine henüz gelmediniz. Bu durumda yeni bir kredi veya kredi kartı başvurusunda bulunmanız durumunda, banka talebinizi olumlu olarak değerlendirmeyebilir. Bunun nedeni, bu tip kişilerin “riskli kişiler” arasında değerlendirilmesidir. Bu durumda yapılması gereken en güzel şey, bir süre beklemek ve gelen ödemeleri düzenli şekilde yaparak bankaların kara listesine takılmamaya dikkat etmektir. Çünkü yeni kredili ürünlerin açılışı, kredi notunu yüzde 11 dolayında etkilemektedir.

Kredi kullanım yoğunluğu kredi notunu yüzde 10 etkiler

Kredi başvurusu yaptığınızda, bankalar ödemelerinizi ve yukarıda saydığımız küritlere ek olarak başkaca durumları da göz önünde bulundurarak cevap verir. Bu durumlar arasında yer alan önemli bir diğer ayrıntı da kredi kullanım yoğunluğudur. Mesela hiç kredi veya kredi kartı kullanmamış biri ile kredi kullanmış ve ödemelerini de düzenli bir şekilde yapmış biri arasında büyük bir fark vardır. Bankalar, daha önce ürün veya hizmet almış kişilerin başvurularını daha çok dikkate alırlar. Ama bu durum yine de kişinin ödemeleri ile alakalı olarak değişebilmektedir. Eğer alınan kredi veya kredi kartlarının ödemeleri düzenli şekilde yapılmamışsa kesinlikle onaylamaz ve bu durumda daha önce herhangi bir hizmetten yararlanmamış birinin başvurusu daha kolay onaylanır.

Kredi Notu Sorgulama Nedir?

Kredi sorgulama nasıl yapılır?

Kredi notu sorgulamak için bankaların mobil uygulamaları veya buna dair hizmet veren internet siteleri kullanılabilir. Genellikle bu tip işlemler için bankalar da diğer uygulamalar da belli bir oranda para talep etmektedir. Ücretsiz kredi notu sorgulama maalesef yoktur. Sadece bunu yapabilmek için bir ürün veya hizmet için bankanıza başvuru yaptığınızda bankanızın size vereceği cevaba göre değerlendirebilirsiniz. Bunun haricinde ücretsiz kredi notu sorgulama hizmeti veren bir kurumun olmadığını belirtmemiz gerekiyor.

Araç kredisi, konut kredisi, ihtiyaç kredisi veya kredi kartı başvurusu için yukarıda sizlere söylediğimiz kriterlere dikkat ederek başvuru yapmanızı öneririz.

Author: Muhammed

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir