Kredi Notu Nedir, Ne İşe Yarar, Neye Göre Hesaplanır?

Bu yazıda, bankaların kredi ve kredi kartı başvurusu işlemlerinde ilk dikkate aldıkları kriterlerden biri olan kredi notu kavramından bahsedeceğiz. Kredi notu nedir? Kredi notu ne işe yarar? Kredi notu neye göre hesaplanır? Kredi notunu öğrenmenin faydaları nelerdir? Detaylar yazımızın devamında yer almaktadır.

 

Kredi Notu Nedir, Kredi Notu Ne İşe Yarar?

Günlük hayatta bilhassa banka işlemlerinde kredi notu kavramıyla çokça karşılaşmaktayız. Peki kredi notu nedir? En genel anlamıyla bireylerin finansal performansını gösteren karneye kredi notu denmektedir. Yani geçmişte çektiğiniz krediler, kullandığınız kredi kartları ve bunlar için yaptığınız ödemelerin ne kadar düzenli olup olmadığı; bireysel kredi puanınızı oluşturmaktadır. 1995 yılında sektörün önde gelen 9 bankası tarafından kurulan Kredi Kayıt Bürosu şirketi, Findeks adlı bir kuruluş aracığıyla bireysel ve kurumsal kredi notu hesaplama işlemi yapmaktadır. Bu nedenle kredi notu olarak bilinen kavram kimi zaman findeks kredi notu, kredi puanı ve kredi skoru gibi isimlerle de telaffuz edilir. Şimdi de kredi notu ne işe yarar bunu açıklayalım. Bankalara yolumuzu düşüren en önemli iki banka ürünü krediler ve kredi kartlarıdır. Bankalar da kredi başvurusu ve kredi kartı başvurusu değerlendirmesi yaparken risk oluşturmayacak müşterilerle çalışmak ister. Tam da bu konuda kredi, kredi kartı başvurularını değerlendiren bankalar, ilk olarak kredi notu göstergesinden yararlanır. Kişinin kredi puanı düşükse kredi veya kredi kartı başvurusu genelde reddedilir.

 

Kredi Notunu Öğrenmenin Faydaları Nelerdir?

Kredi notu bankacılık işlemleri için önemli bir kriterdir. Bu nedenle bankalara kredi başvurusu ya da kredi kartı başvurusu yapmadan önce kredi notunuzu bilmeniz önem arz eder. Peki kredi notunu önceden öğrenmek neden önemlidir? Kredi notunu öğrenmenin faydaları nelerdir? Findeks adlı kuruluş tarafından hesaplanan kredi notu, bazı faktörlere bağlı olarak düşebilmektedir. Bunlardan birisi de reddedilen kredi ve kredi başvurularıdır. Eğer ki kredi notunuz yüksek değilse bu durumda yapacağınız kredi/kredi kartı başvurusu banka tarafından reddedilebilir. Bu durumda hem başvurunuz sonuçsuz kalır hem de mevcut kredi notunuz düşer. Bu nedenle kredini puanınız yeterli seviyede olmadan kredi ya da kredi kartı başvurusu yapmamanız daha doğru olacaktır.

 

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır, Neye Göre Belirlenir?

Kredi notu nasıl hesaplanır sorusundan önce kredi notu neye göre belirlenir, bunu inceleyelim. Findeks adlı kuruluş tarafından hesaplanan kredi puanı, önceden belirlenmiş beş faktöre göre belirlenmektedir. Bunları kısaca özetleyelim;

 

Borç Ödeme Alışkanlıkları

Kredi notunu etkileyen faktörler arasında en etkilisi, bankalara olan borçlarımızı ödeme düzenimizdir. Kredi skoru üzerinde %35 oranında etkisi olan bu kriter; kredi, kredi kartı gibi ödemelerimizin ne kadar düzenli olup olmadığına bakarak değerlendirme yapar. Örnek üzerinden hareket edersek sürekli gecikmeli kredi kartı ödemesi yapmanız, kredi notunuzu ciddi oranda olumsuz etkileyecektir.

 

Mevcuttaki Birikmiş Borç Durumu

Kredi notu neye göre belirlenir sorusuna verilecek bir diğer önemli cevap, birikmiş ve henüz ödenmemiş borçlarınızın miktarıdır. Gerek henüz devam eden kredinizin kalan ödemeleri, gerekse de diğer maaş arkası ya da eksi hesap olarak adlandırılan hesap limitlerinin durumu, bu kapsam içindedir. Kredi notuna % 35 oranında etki eden bu faktör, bireylerin kredi notu hesaplaması için önemli bir göstergedir.

 

Yeni Çekilmiş Krediler

Kredi notu hesaplaması üzerinde %11 oranında etkili olan bu kriter, adından da anlaşılacağı üzere yeni çekilen kredileri ifade etmektedir. Daha önceden çektiğiniz ve henüz borcun büyük kısmı ödenmemiş halde olan krediniz, yeni kredi başvurularınızı olumsuz yönde etkilemektedir.

 

Kredi Kullanım Sıklığı

Bankaların tercih ettiği müşteri profili genellikle bankalarla sıkı ilişkiler içinde olan müşterilerdir. Yani sürekli kredi kartı kullanan, banka aracılığıyla havale, eft yapan, fatura ödemelerini bankalar üzerinden yapan, sürekli banka kredisi kullanan bireyler bankalar tarafından ilgi odağıdır. Dolayısıyla düzenli olarak kredi çekiyorsanız ve ödemelerinizde hiç aksama yapmıyorsanız kredi notunuz genelde yüksek olur. Bu kriterin kredi notu hesaplaması üzerindeki etkisi %10 seviyesindedir.

 

Diğer Faktörler

Diğer faktörler arasına birçok durumu dahil edebiliriz. Çalışma durumu, iş pozisyonu, yaş, sahip olunan menkul ve gayrimenkul değerler gibi birçok değişken bu kriter üzerinde değerlendirilmektedir. Diğer değişkenlerin kredi notu üzerindeki oransal etkisi %9 seviyesindedir.

Author: KrediNotu

2 thoughts on “Kredi Notu Nedir, Ne İşe Yarar, Neye Göre Hesaplanır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir