Kredi kartında asgari ödeme yüzde 20 oldu

Kredi kartında asgari ödeme yüzde 20 oldu

Ülkemizde ciddi anlamda etkisini göstermeye başlayan coronavirus (COVID-19), her alanda yeni tedbirlerin alınmasına neden oldu. Özellikle ekonomi alanında etkili olan virüs, çoğu çalışanın işsiz kalmasına neden olurken, ödemelerin zorlanması da beraberinde geldi. Her alanda tedbirlerin en üst düzeyde alındığı bugünlerde, kredi kartı sahiplerinin yüzünü güldürecek bir hamle de Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’ndan (BDK) geldi. Yeni tip korona virüs nedeniyle vatandaşların finansman koşullarını kolaylaştırmak amacıyla kredi kartlarının asgari ödeme düzeyi yüzde 20 olarak değiştirildi.

Yeni alınan karar sayesinde, vatandaşlar ödemelerinde biraz daha rahat edebilecekler. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nca alınan kararı kapsayan bir diğer değişiklik ise 31 Aralık 2020’ye kadar asgari tutar da dahil ödemesiz dönem tanımlanabilmesine imkan sağlanmış olması oldu. Daha önceki dönemlerde asgari ödeme tutarının son ödeme tarihinde yapılmaması ve üç ay sonrasında kullanıcıya bildirim gönderilmesi durumu da iptal edildi. Bu uygulama yüzünden borçlarını ödeyemeyenler yeni bir kredi kartı düzenlemesine de tabii olamıyorlardı. Ancak çıkartılan yeni yasa ile birlikte bu durum da ortadan kaldırılmış oldu.

Kredi kartında asgari ödeme yüzde 20 oldu

Kredi Kartı Faiz Hesaplama

Kredi kartı kullanıcıları, nakit para yerine kullandıkları kartların ödemesini ay sonunda yaparlar. Bankalar, kullanıcılarına kolaylık olması açısından harcadıkları tutarın asgari ödemesini yatırmaları durumunda herhangi bir cezai işlem uygulamazlar. Ancak son dönemlerde COVID-19 nedeni ile kredi kartlarının asgari tutarı da ödenmeyecek duruma geldi. İşlerin durdurulması, çoğu iş yerinin personellerini ücretsiz izne ayırması, iş yerlerinin zaruri olarak kapatılması gibi pek çok nedenden dolayı ekonomik anlamda ciddi daralmaya giren vatandaşlar, bankaların uygulayacakları haciz işlemlerinden oldukça çekiniyorlar. Kredi kartı faiz hesaplama da bu yüzden son günlerde arama motorlarında en çok aranan konular arasına girmeye başladı. Peki, kredi kartı faiz hesaplama nasıl yapılıyor?

Kredi kartı faiz hesaplama, müşterinin son ödeme tarihine kadar asgari ücreti ödememesi durumunda yapılan bir işlemdir. İşlem yapılırken mevcut dönem borcunun asgari ödeme tutarına kadar olan kısmı “gecikme faizi” asgari ödeme dışında kalan tutar ise “akdi faiz” olarak hesaplanıyor. Akdi ve gecikme faizi oranları ise ilgili mevzuat kapsamında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından belirleniyor ve 3 ayda bir (her çeyrekte) açıklanıyor. Corona virüs salgınından önce, kredi kartlarının asgari ödeme tutarı harcanan paranın yüzde 30’u olarak hesaplanıyordu. Fakat son dönemlerde dünya genelinde etkisini göstermeye başlayan ve ciddi anlamda ölümlere neden olan korona virüs kapsamında alınan tedbirlerle birlikte kredi kartı asgari ödeme limiti, harcamanın yüzde 20’si olarak değiştirildi.

Kredi kartında asgari ödeme yüzde 20 oldu

Kredi Kartında Faiz Üzerine Faiz İşliyor mu?

Kredi kartı kullanıcılarının en çok sordukları sorulardan biri de kredi kartında faiz üstüne faiz işleniyor mu sorusudur. Aslında bu sorunun çokça sorulmasının nedeni verilen kirli bilgilerden kaynaklanmaktadır. Bazılarına göre işleniyor denmesi, insanların akıllarına soru işaretlerinin takılmasına neden oluyor. Ancak kredi ve kredi kartlarının taksitlerinin geç ödenmesi durumunda işletilen faiz oranı sadece anapara üzerinden hesaplanır. Yani şöyle bir örnekle konunun daha iyi anlaşılmasını sağlayabiliriz.

Örneğin 10 bin TL tutarında bir kredi aldınız ve aylık 350 TL ödeme yapmanız gerekiyor. Ödeme yapamadığınızda, işlenen faiz, 10 bin TL üzerinden hesaplanır yani ek olarak işlenen faizin üzerinden bir daha faiz işlemesi yapılmaz. Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu 20. Maddesinde: “…Temerrüt hali de dâhil olmak üzere, kart uygulamasından doğan borçlarda bileşik faiz uygulanmaz.” İfadesinin yer aldığını bilerek hareket etmek ve bazı kaynaklarda verilen bilgilere itibar etmemek gerekir.

Kredi kartında asgari ödeme yüzde 20 oldu

Kredi kartı gecikme faizi nasıl hesaplanır?

Son dönemlerde insanların ekonomik anlamda ciddi bir dar boğaza girmelerinden dolayı kullandıkları kredi kartının ödemesini ya tam olarak yapamıyorlar ya da zamanında yapamıyorlar. Her ne kadar Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’ndan (BDK) açıklanan karar ile birlikte kişilerin icraya verilmesi durumu ertelenmiş olsa da yine de sonuç olarak ödenmesi gereken bir tutar ortaya çıkacak ve bu durumda insanların ne yapacakları şimdiden tartışma konusu olmaya başladı. Peki, kredi kartı gecikme faizi nasıl hesaplanır?

  • Kişinin girmiş olduğu bilgilere göre faiz tutarı hesaplanır.
  • Hesaplanan asgari ödeme tutarı, daha önce ödenmiş bir miktar para varsa düşürülür.
  • Ödenen borç, asgari ödeme tutarının altında ise gecikme faizi yüzde 1,55 oranında hesaplanır (bu oran, corona virüs kapsamında alınan tedbirlerden öncesi için geçerlidir.)
  • Asgari ödeme tutarının dışında kalan dönem borcuna yüzde 1,25 akdi faiz oranı eklenir (bu da yine korona virüs tedbirlerinin alınmasından önceki dönem için geçerlidir.)
  • Tüm bu işlemler yapıldıktan sonra üç ve dördüncü adımda hesaplanan tutar toplanarak 30 gün içinde ödenmesi gereken toplam faiz tutarı hesaplanır.
  • Tüm bunlardan sonra ise faiz üzerine KKDF (%15) ve BSMV (%5) vergilerini ekleyerek, toplam faiz ödemesi ve dönem borcuyla toplanır ve müşterinin ödemesi gereken rakam ortaya çıkar.

Asgari ödeme yapmanın zararları nelerdir?

Asgari ödeme tutarı, bankaların müşterilerine sağladıkları bir kolaylık olsa da kullanıcılar açısından çok da iyi bir durum değildir. Kredi notu hesaplaması yapılırken daha önceki konularımızda anlattığımız detaylara ek olarak kişinin borçların ne şekilde ödendiğine de bakılır. Yani sürekli olarak asgari ödeme yapan müşterinin kredi notu düşük olur ve yeni bir kredi ya da kredi kartı için başvuruda bulunduğunda, kredi notunun düşük olmasından dolayı istediğini alamayabilir.

Kredi kartında asgari ödeme yüzde 20 oldu

Kredi kartı kullanılırken nelere dikkat edilmelidir?

Kredi kartı kullanıcı sayısı ülkemizde ve dünya genelinde oldukça fazladır. Her ne kadar ilk etapta basit bir şekilde görülse de aslında kredi kartı kullanmanın püf noktaları hakkında bilgi sahibi olmaz iseniz ve spontane bir şekilde kullanırsanız kesinlikle ilerleyen dönemlerde başınız ağrıyabilir. Öncelikle kredi kartı kullanırken ay sonunda ödeyebileceğiniz tutar kadar kullanmaya özen göstermeniz gerekir.

Bir kredi kartı size yetiyorsa, ikinci bir kart için başvuru yapmanız demek, kendi kendinizi tehlikeye atacağınız anlamına gelir. Maalesef çoğu kredi kartı kullanıcısı bu durumunda ciddiyetinde olmadığı için ay sonu ödemelerinde ciddi anlamda zorlanmaktadır.

Kredi kartı kullanımını zaruri olmadıkça yapmamaya özen göstermek gerekir. Nakit paranız varda, kredi kartı kullanımını ikinci plana bırakmanız, daha sağlıklı bir hesap yapmanıza ve ödemelerde zorlanmamanıza yardımcı olacaktır.

 

Author: Muhammed

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir