Bankalardan Kredi Çıkması İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Bu yazıda, kredi başvurusu işlemlerinde dikkate alınan kredi notu aralıklarından bahsedeceğiz. Kredi çıkması için kredi notu kaç olmalı? Kredi notu düşüklere kredi çıkar mı? Kredi notu yüksek olanlara kredi kesin çıkar mı? Bu soruların yanıtlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

 

Kredi Çıkması İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi çıkması için kredi notu kaç olmalı sorusunu cevaplamadan önce kredi notu aralıkları hakkında genel bilgi verelim. Türkiye’de kredi notunu hesaplayan kurum Findeks olup bu puanlamaları 5 sınıfa ayırmıştır. Bunlar; çok riskli(0-699 puan), orta riskli puan(700-1099), az riskli puan(1100-1499), iyi puan(1500-1699) ve 1700 üzeri çok iyi puan olarak değerlendirilmektedir. Eğer ki kredi notunuz 700 altında ise bankalardan kredi almanız çok ama çok zordur. Maddi yönden güçlü ve kredi notu çok yüksek bir kefil olsa bile, kredi notu 500-600-700 puan olanlara kredi veren bankalar bulmak çok zordur. Peki bankalardan kredi çıkması için kredi notu kaç olmalı? Bankalar genelde kredi notu 1000 puan ve üzerinde olanları değerlendirmeye almaktadır. Tabi bu da tek başına yeterli bir kriter değildir. Eğer sigortalı olarak düzenli şekilde bir iş yerinde çalışıyorsanız ve sabit bir maaşınız varsa kredi notunuz 1000 civarında olması halinde adınıza kredi çıkma ihtimali yükselir. Bu nedenle kredi notunuz 1000 puan altındaysa kredi başvurusu yapmaktan kaçınmanız daha doğru olabilir. Çünkü reddedilen her kredi başvurusu, kredi notunuzu daha da düşürmektedir. Eğer kredi skorunuz 1000 üzerine çıktıysa bu durumda en uygun bankadan kredi başvurusu yapabilirsiniz.

 

Kredi Notu Düşüklere Kredi Çıkar Mı?

Findeks kredi notu, 0 ile 1900 puan arasında sınıflandırılmıştır. En düşük kredi notu aralığı 0-699 puan arası olup en yüksek kredi notu ise 1700-1900 puan aralığını kapsamaktadır. Kredi notu 1500 ve üzerinde olanların kredi başvurusu genelde onaylanmaktadır. Peki kredi notu düşüklere kredi çıkar mı? Elbette ki kredi notu düşük olanlar da banka kredisi kullanabilir. Fakat kredi notunuzun çok riskli bir konumda olmaması gerekir. Örneğin kredi notu 600-700-800-900 olanlar kolay kolay kredi çekemez. Bankalar tarafından bu puana sahip olan bireyler genelde riskli müşteri olarak sayılırlar. O nedenle bu puana sahip olan bireylerin kredi başvurusu hızlıca reddedilir. Peki hangi kredi notu düşüklere kredi çıkar? Yukarıda da belirttiğimiz üzere bankalar genelde 1000 üzeri kredi notu olanların başvurularını değerlendirmeye alır. Eğer ki emekli maaşınız varsa veya kamuda kadrolu memur olarak çalışıyorsanız 1000 ve üzeri kredi notu ile yaptığınız kredi başvurusunun olumlu sonuçlanma ihtimali yüksektir. Bunun yanı sıra özel sektörde asgari ücretle çalışıyorsanız ve sağlam bir kefiliniz varsa da 1000 ve üzeri kredi notu ile bazı bankalardan kredi çekebilirsiniz.

 

Kredi Notu Yüksek Olana Kredi Kesin Çıkar Mı?

Yukarıdaki yazımızda kredi notu düşüklere kredi çıkma ihtimallerinden bahsettik. Peki kredi notu yüksek olana kredi kesin çıkar mı? Belki şaşıracaksınız ama kredi notunuz yüksek olsa bile kredi başvurunuz banka tarafından reddedilebilir. Peki neden? Bankalar kredi başvurusu değerlendirmesinde dikkate aldıkları ilk kriter kredi notu olabilir fakat bu tek başına yeterli değildir. Bankalar tarafından kişinin çalışma/sgk kaydı ve gelir durumlarına da bakılmaktadır. Eğer ki kredi başvurusu yaptığınız dönemde herhangi bir yerde çalışmıyorsanız geçmişteki yüksek kredi notunuz herhangi bir işe yaramayacaktır. Bunun yanı sıra bazı bankaların kredi politikaları da yüksek kredi notu olanların istediği miktarda kredi çekmesini engelleyebilmektedir. Nitekim bankalar tarafından daha önceden belirlenmiş bir kredi kotası bulunmaktadır. Bu kota dolmaya yaklaştıysa veya daha az kredi ile daha çok müşteri elde edilmek isteniyorsa bu durumda kredi notu yüksek olanların yüksek miktardaki kredi başvuruları reddedilebilir.

Author: KrediNotu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir