KOSGEB taksitleri 3 Ay Ertelendi

KOBİ'lere müjde

Ülkemizde ciddi anlamda etkisini göstermeye başlayan coronavirus, bazı tedbirlerin ek olarak alınmasını gerektirdi. Bu kapsamda KOSGEB’den kredi desteği alan 136 bin firmanın ödemeleri 3 aylığına ertelendi.

Dünyayı büyük bir şekilde tehdit eden ve ölümlere neden olan korona virüs, her ülkenin kendine göre bazı tedbirleri almasını ve vatandaşlarının rahat etmesi adına bazı yeniliklerin devreye girmesini etkiledi. Türkiye’de de bir dizi tedbir ile vatandaşların ekonomik durumunu rahatlatacak yenilikler getirildi. Bu yenilikler arasında devlet bankalarının 6 ay ödemesiz, 36 ay eşit ödemelerle sağladıkları kredi desteğinin yanında KOSGEB’den kredi destek programına katılan firmalardan da 3 ay boyunca ödeme alınmayacağı duyuruldu. Nisan, Mayıs ve Haziran aylarını kapsayan erteleme sayesinde, esnaflar büyük ölçüde rahat edecekler.

Erdoğan’dan Konuyla İlgili Değerlendirme

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen kabine toplantısında, gündemin tek konusu haline gelen COVID-19 salgını ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kovid 19 ile mücadele kapsamında yeni tedbirlere değinen Erdoğan, alınan önlemler ve alınan önlemlerin ekonomiye yansımasını değerlendirdi.

kosgeb

Başkan Erdoğan, toplantı sonrasında sağlanan kolaylıklara değinerek vergi, sigorta ve kredi geri ödemelerine ek olarak KOSGEB ödemelerinin de ertelendiğini açıkladı. KOBİ’lere banka kredi ödemelerini ertelediği müjdesini veren Erdoğan, COVID-19 ile mücadele kapsamında vatandaşların rahat etmesini sağlayarak tüm tedbirlerin alınmaya devam edeceğini duyurdu. Hali hazırda banka kredi ödemeleri devam eden KOBİ’lerin ödemelerine 3 aylık bir aranın verildiğini açıklayan Erdoğan, ertelemelerle ilgili detayları da paylaştı.

Erteleme karşılığında herhangi bir masraf ödenmeyecek

KOBİ ödemelerinin 3 aylık ertelenmesi, vatandaşlar arasında “ya sonra ne olacak?” sorusunun sorulmasına neden oldu. Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, KOSGEB’in kredi destek programları kapsamında bankalardan kredi kullanan 136 bin 255 işletme bulunduğunu hatırlatarak COVID-19 salgınına yönelik alınan tedbirler çerçevesinde yer alan KOSGEB kredi ödemelerinin Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında ertelenmesine ve ertelenmeye karşılık vatandaşın cebinden herhangi bir masrafın ödenmeyeceğini duyurdu. Ertelenmeden kaynaklanan finansman maliyeti KOSGEB tarafından karşılanacak.

Açıklama T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı’ndan Geldi

Ülkemizde gittikçe ciddi boyutlara ulaşan ve her geçen gün yeni vakaların ve ölümlerin yaşanmasına neden olan korona virüsü, devletin aldığı tedbirler kapsamında hem ekonomik açıdan hem de sağlık açısından vatandaşların daha rahat hareket etmesini sağladı. Bu kapsamda alınan yeni tedbir uygulamalarından biri olan KOSGEB ödemelerinin ertelenmesine ilişkin resmi Twitter hesabından duyuruda bulunan T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varnak, paylaşımında;

“KOVID-19’un ekonomik etkilerini azaltmak için kritik bir adım attık.

Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı yeni tedbirle; KOSGEB’in Kredi Destek Programından faydalanan işletmelerin nisan, mayıs ve haziran taksitleri 3 ay ertelendi.

136 bin 255 işletmeye şimdiden hayırlı olsun!” ifadelerini kullandı.

Mustafa Varnak

COVID-19 kapsamında alınan diğer tedbirler neler?

Ülkemizi ciddi anlamda etkisi altına alan ve ölümlerin her geçen gün artmasına neden olan korona virüs, devlet tarafından alınan bazı önlemler sayesinde daha az can kaybıyla sürecin geçmesini sağlayacak. Sağlık alanında yapılan yeni çalışmalara ek olarak alınan tedbirlerin doğurduğu ekonomik sıkıntılara yönelik de yeni kolaylıkla sağlanıyor. KOSGEB ödemelerinin 3 aylık ertelenmesi dışında devlet bankalarının aylık geliri 5000 TL’nin altında olan vatandaşlara 6 ay ödemesiz, 36 ay eşit ödeme imkânları ile sağladığı kredi de gündemde konuşulan yenilikler arasında yer alıyor.

Devlet Bankalarının Sağladığı Kredi Faizsiz mi?

Halk Bank, Ziraat Bankası ve Vakıf Bank’ın sağladığı “Temel İhtiyaç Kredisi” kampanyasından asgari ücretliler, emekliler, serbest meslek mensupları ve diğer bireyler yararlanabilecekler. Kampanya kapsamında mevcut kredi kurallarının uygulanmayacağı yapılan açıklamada duyuruldu.

Geri Ödemeler Nasıl Olacak?

Kamu bankalarının sağladığı kredi desteği ile ilgili ödeme planının ne şekilde olacağı en çok merak edilen konulardan biri. Buna da açıklık getiren bankalar, ortak olarak aldıkları karara göre, ödemeleri şu şekilde alacaklarını duyurdu;

10.000 LİRA KREDİ İÇİN: İlk 6 ay geri ödeme yok. Sonrasında 30 ay boyunca 376 lira ödenecek.

7.500 LİRA KREDİ İÇİN: İlk 6 ay geri ödeme yok. Sonrasında 30 ay boyunca 282 lira ödenecek.

5.000 LİRA KREDİ İÇİN: İlk 6 ay geri ödeme yok. Sonrasında 30 ay boyunca 188 lira ödenecek.

Temel ihtiyaç kredisi başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak?

Çok sayıda başvurunun yapıldığı Temel İhtiyaç Kredisi için başvuru sonucu ile ilgili henüz net bir tarih verilmedi ancak alınacak başvuruların tamamlanmasından sonra başvuru sonuçlarının açıklanacağı bildiriliyor.

Üniversite öğrencilerinin Nisan ayı burs ve kredi ödemeleri yatırılmaya başlandı

Korona Virüs tedbirleri kapsamında özellikle ekonomi alanında alınan tedbirlere yenileri eklenmeye devam ediyor. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, resmi Twitter hesabından yaptığı duyuruda üniversite öğrencilerinin Nisan ayı burs ve kredi ödemelerinin yatırılmaya başlandığı müjdesini verdi. Kasapoğlu’nun attığı twit şöyle;

“Sayın Cumhurbaşkanımızın daha önce ifade ettikleri gibi, kredi/burs ödemeleri bu süreçte de devam edecek.

An itibarıyla öğrenci arkadaşlarımızın Nisan ayı burs ve kredileri hesaplarına yatırılmaya başlanmıştır.

Bütün imkânlarımızla her durumda gençlerimizin yanındayız.”

21 ilde tohumun yüzde 75’i üreticiye hibe olarak verilecek

Mehmet Kasapoğlu

Ekonomi alanında alınan tedbirler bu şekilde iken üreticilerin yüzünü güldürecek bir açıklama da Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’den geldi. Bakan Pakdemirli, 21 ilde tohumun yüzde 75’inin üreticiye hibe olarak verileceğini duyurdu. Pakdemirli yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

“Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi Programı’nı başlattıklarını belirterek, “Tüm ekilebilir arazilerin üretime katılması için, proje kapsamında belirlenen 21 ilde üreticilerimize tohumların yüzde 75’ini hibe ediyoruz.”

 

Yeni tedbirler alınacak mı?

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve ciddi can kayıplarının yaşanmasına neden olan COVID-19 salgını nedeni ile alınan kararlara sürekli yenileri de eklenmeye devam ediyor. KOSGEB kredi ödemelerinin ertelenmesi, üniversite öğrencilerinin burslarının yatırılması, kamu bankalarının Temel İhtiyaç Kredisi kapsamında aylık geliri 5000 TL ve altında olan vatandaşlara 6 ay ödemesiz, 36 ay eşit ödemeli kredi ödeneklerinin yapılması ve üreticilere verilen tohum müjdesi, şimdilik en çok konuşulan yeni tedbirler arasında yer alıyor. Hükümet kanadından yapılan açıklamalara göre sürecin işleyiş durumuna göre yeni tedbirler ve vatandaşlar için yeni sağlanacak kolaylıklara devam edileceği bildiriliyor.

Author: Muhammed

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir