Halkbank Faizsiz 30 Bin TL Esnaf Kredisi

Halkbank esnaf kredisi

Halkbank faizsiz 30 Bin TL esnaf kredisi vermenin yanında, geleneksel mesleklere alışveriş merkezlerinde kira desteği, markalaşma, vergi ve prim teşviki gibi birçok ek paket sunuyor. Halkbank faizsiz 30 bin TL esnaf kredisi, zorlu geçen bu süreçte esnafların yüzünü güldürecek.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ciddi bir şekilde etkisini gösteren korona virüs, ekonomi alanında özel bazı tedbirlerin alınmasını zaruri hale getirdi. Özellikle esnafların ekonomik anlamda zor günler geçirmesi, devlet bankalarını harekete geçirdi. Bu kapsamda çalışmaların devam edildiğini bildiren hükümet, yeni çalışmaların yapılacağını da duyurdu.

10 Adımlık Dev Paket

Ekonomi alanında yaşanan zorlu sürecin daha rahat bir zeminde atlatılmasına yönelik yapılan çalışmalar, esnafın yüzünü güldürüyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yaptığı açıklamada, esnafların yanında olduğunu belirterek, yeni paketler hakkında bilgi verdi. Kamu bankalarından olan Halkbank, bu alanda yaptığı yeniliklerle esnaflara 10 dev paket sunarak, ekonomide yaşanan zor zamanların daha rahat şekilde atlatılmasına katkıda bulunuyor. Berat Albayrak yaptığı açıklamada 40 bin işletmeye 20 milyarlık kredidesteğinin yanında birçok destek paketinin sunulacağını belirtti. Hükümetin esnaflara yönelik yürüttüğü kredi desteğinin yanı sıra sunulan 10 dev paket ise şöyle;

  • Geleneksel alanda faaliyet gösteren mesleklere alışveriş merkezlerinde kira desteği
  • Markalaşma desteği
  • Tedarik ve dağıtım kooperatifi kurulum destği
  • Vergi desteği
  • Prim teşviki
  • Sosyal güvenlik
  • Kredi desteği
  • Finansman desteği
  • Yenilikçi alanlarda sağlanacak olanaklar
  • Oda kayıtlarında kolaylık desteği.

Konu ile ilgili açıklama yapan Ticaret Bakanı Pekcan, yeni teşvik ve kredi paketlerinin devam edeceğinin müjdesini verdi. Peki, Halkbank esnafa 30 bin TL faizsiz kredi desteğinin yanında sunduğu 10 dev paketin içeriği ne? İşte detaylar…

Markalaşma desteği

Ülkemizde küçük çaplı çalışan ve hizmet veren çok sayıda işletme bulunmaktadır. Hali hazırda içerisinde bulunduğumuz ekonomik gerilemenin ilerleyen zamanlarda rahat bir zemine oturması için hükümet esnafların markalaşması yönünde teşvik sağlıyor. Pekcan’ın yaptığı açıklamada, markalaşma projesinin hayata geçtiğini ve bu kapsamda Halkbank’ın küçük esnaflara bu konuda destek sunacağını açıkladı.

Esnafa kredi desteği

Daha önce de hayatta olan esnafa kredi desteği, 2020 yılında daha da arttırıldı. 30 bin TL’ye kadar yüzde 0 faiz ile kredi desteği veren Halkbank, bu kapsamda kredide sübvansiyon yüzde 20’den yüzde 100’e kadar çıkarttı. Daha önce kredi desteğinden yararlanabilen esnafların sayısı da paralel şekilde artarak 600 bine kadar ulaştı. İşyeri kurulumu, dekorasyon ve ham madde ihtiyaçlarının giderilmesi kapsamında esnafa büyük ölçüde destek sağlanacak.

Kira desteği

Hükümetin açıkladığı 10 maddelik dev destek paketi arasında geleneksel alanlarda faaliyet gösteren mesleklere yönelik kira desteği de yer alıyor. Sanat ve kültürel alanda faaliyet gösteren mesleklerin alışveriş merkezlerindeki kiraları rayiç bedeline göre ¼’ünden kiraya verilerek satış alanının toplamının minimum binde üçü kadar yer ayrımı yapılacak. Buna göre kültürel ve geleneksel faaliyetler alanında hizmet veren kurumlar da ekonomide yaşanan dar boğaz sorunundan daha rahat bir şekilde kurtulmuş olacaklar.

Tedarik ve dağıtım kooperatifi kurulumu desteği

Tedarik ve dağıtım kooperatifleri, esnafların ürettiklerin ürünlerin alımında ve satışında görev alan kurumlardır. Bu kurumlarla ilgili olarak daha önceleri de bazı çalışmalar yapılmıştı. Ancak 2020 Halkbank esnaf kredisi desteği ile bu alanda da yeniliklere girildi. Bu sayede üreticiler ürün satışında ve alımında daha kazançlı olacaklar.

Esnaflara vergi desteği

Türkiye ve dünyanın yaşadığı zor günler, en çok da ekonomi alanında sıkıntıların yaşanmasına neden oluyor. Özellikle küçük işletmelerin yaşadıkları zorluklar, korona virüsün daha da etkili ve sıkıcı olmasına neden oluyor. Bu kapsamda devletin aldığı tedbirlerin her geçen gün artması ise bir anlamda esnafın işini kolaylaştırmaya yardımcı oluyor. Devletin sunduğu kredi ve vergi kolaylıkları kapsamında yer alan esnaflara veri desteği de bu minvalde değerlendirilebilecek önemli bir konudur. Basit usulde faaliyet gösteren esnaflar ticari kazançlarının 9 bin TL’lik kısmı üzerinden gelir vergisi talep edilmeyecek ve bu bağlamda vatandaşın emekliliğinin ardından Sosyal Güvenlik Primi de ortadan kalkmış olacak.

Odalara kayıt olunurken kolaylık sağlanacak

Daha önceleri Esnaf ve Sanatkâr Odası’na veya Ticaret Odası’na kayıt olmak isteyen vatandaşlardan, “ustalık belgesi” veya dengi bir belge isteniyordu. Yeni getirilen yasa kapsamında artık bu zorunluk da ortadan kaldırıldı. Yani kayıt olmak isteyen vatandaşlardan herhangi bir belge talep edilmeyecek.

Alışveriş merkezlerinde yer desteği

Küçük esnafların belini büyü oranda büken alışveriş merkezlerine yönelik de getirilen değişiklikler sayesinde il ve ilçelerde bulunan alışveriş merkezlerinde bundan böyle esnaflar da yer alabilecek. Yapılan değişikliğe göre esnaflar faaliyet gösterdikleri işe göre toplam satış alanlarının minimum yüzde 5’i kadar alışveriş merkezlerinde yer edinme hakkına sahip olacaklar. Bu da ekonomide küçük esnafların daha kısa sürede büyüme sağlamaları adına oldukça etkili bir adım olarak kabul ediliyor.

Esnafa 20 milyar liralık kredi desteği

2020 yılında ekonomik alanda büyük gelişmelerin yaşanacağına dikkat çeken Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, getirilen yeni düzenlemeler sayesinde ekonomik anlamda sıkıntı yaşayan esnaflar, işletmeler, üreticiler daha rahat nefes alacaklar. 13 bankanın kendi inisiyatifine göre hazırlanan esnafa kredi desteği paketinden 40 bin işletme yararlanacak. Yapılan açıklamaya göre KOBİ Değer Paketi ile senelik kazancı 25 milyon TL’nin altında olan mikro ve küçük ölçekli işletmelere kredi ve finansman desteği sağlanacak. 6 ay geri ödemesiz 1,54 faiz oranı ile geri ödeme yapılacak kredi ile büyüme aşamasında destek talebinde bulunan işletmelerin bu beklentileri karşılanacak.

Buna ek olarak esnaflara KOSGEB tarafından 30 Bin TL’lik faizsiz kredi verileceği de yine getirilen yeni değişiklikler arasında yer alacağı bildirildi.

Zor bir sürecin içerisinde olmamız elbette ekonomik anlamda sıkıntıların yaşanmasına neden oluyor. Ancak hükümetin yaptığı yeni çalışmalar ve sunduğu destek paketleri sayesinde bu zorlu geçen sürecin daha kısa ve daha az kayıpla atlatılacağı bekleniyor.

Author: Muhammed

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir