Çalışmayana Kredi Veren Bankalar

Çalışmayana Kredi Veren Bankalar

Ekonomik durumun son zamanlarda COVID-19’un da etkisiyle bozulması, insanların farklı şekilde nakit para ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik araştırma yapmalarına neden oldu. Ancak işten çıkartılan ve daha öncesinde işsiz olanlar, biraz daha zor şartlarda nakit para ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar. Bankalar, kredi verme konusunda genellikle çalışanları yani aylık sabit bir geliri olan kişilere öncelik verirler. Peki, çalışmayana, işsiz olana kredi veren bankalar var mı, başvuru şartları nelerdir, istenen evraklar hangileridir? Tüm bu soruların cevabını bu yazımızda sizlere vereceğiz.

Dünyayı etkisi altına alan korona virüs, birçok alanda yeniliklerin yapılmasını, bankaların kredi şartlarını değiştirmesini beraberinde getirdi. Şartlar, eskisinden daha esnek hale getirilerek kredi almak isteyenlere yardımcı olunuyor. Ancak çalışmayana, işi olmayana kredi veren bankaların sayısı çok azdır ve bunlar da genellikle bir kefil mutlaka isterler. Kefilsiz ya da gelir belgesiz kredi veren bankaların sayısı oldukça azdır. Bunlar arasında yer alan Akbank, her ne kadar bu şartları aramadan kredi verse de yine de bu tür kişilerden istedikleri farklı koşullar da yok değil.

Çalışmayana Kredi Veren Bankalar

Çalışmayanlar kredi alabilir mi?

İşsiz olanlar, daha önce çalışıp işine son verilen insanlar, çoğu zaman hayatın zor koşulları ile yaşamlarına devam etmek zorunda kalırlar. Bankalar da çalışmayanlara kolay kolay kredi vermek istemez. Fakat kişinin kredi notu iyiyse veya daha önce herhangi bir kredi veya kredi kartı kullanmamış ama bunun yanında hesap kartı varsa ve düzenli olarak hesabına nakit giriş çıkışı varsa, işsiz olanlara oranla bir nebze daha farklı bir gözle bakılabiliyor. Kredi almak isteyen birinin bu adımları takip etmesi, kredi alma şansını arttıracaktır.

Çalışmayanların kredi almak içim yapmaları gerekenler

 • Sadece bir bankadan bir hesap oluşturun ve elinizdeki nakit parayı o banka hesabına aktarın.
 • Düzenli olarak parayı çekin ve bir süre sonra tekrar yatırın (yatırdığınız tutar biraz daha fazla olursa daha etkili olur.)
 • Herhangi bir şekilde bankalardan kredi başvurusu yapmayın.
 • Bir süre sonra bankalar genellikle müşterilerini arayarak kredi kartı verme teklifinde bulunurlar.
 • Kredi kartı düşük limitli de olsa kullanın ve ödemelerini düzenli şekilde yapın.
 • Bir süre bu şekilde devam ettikten sonra çalıştığınız bankaya kredi başvurusunda bulunun.
 • Yüksek ihtimalle büyük krediler olmasa da ihtiyaç kredisi talebinizi olumlu karşılayacaklardır.

Ev hanımlarına kredi veren bankalar

Ev hanımları, çalışmadıkları için bankaların nezdinde, işsiz insanlar olarak görülürler ve kredi almaları çok zor olur. Ancak bunda da kefil isteyen bankalar tercih edilebilir. Mesela eşinizi kefil olarak göstererek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Tabi bu durumda eşinizin çalışıyor olması, kredi notunun yüksek olması ve aylık belli bir gelire sahip olması önemlidir. Çalışmayanlara kredi veren bankalar arasında bir araştırma yaparak en esnek şartlarla kredi veren bankaları tespit ederek yine eşinizi de kefil göstererek kredi alma şansınızı arttırabilirsiniz.

Kefilsiz, Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar

Her insanın hayat şartları birbiri ile aynı değildir. Bazen bir evde hiçbir çalışmayanın bulunması, nakit para ihtiyacının karşılanmasını oldukça güç hale getirir. Bu durumda insanlar genellikle Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yardımlarına başvurur ya da ilerleyen zamanlarda iş bulacağından emin ise bankalardan kredi alma talebinde bulunur. Tabi yukarıda da belirttiğimiz gibi kefilsiz, gelir belgesiz kredi veren bankaları bulmak da bir hayli zordur. Akbank, ING Bank ve İş Bankası, geliri olmayan ve kefil gösteremeyenlere kredi verme konusunda biraz daha esnek davranan bankalardır. Ama bunların da belirlediği bazı koşullar var ve kişilerin bunlara uygun olması gerekmektedir. Peki, kefilsiz kredi veren bankaların koştuğu şartlar nelerdir?

Akbank Kredi Alma Koşulları

Her banka gibi Akbank da daha fazla müşteri sahibi olmak ister. Hesap açtırma, tüm bankalarda herhangi bir ücrete tabii olunmadan yapılabilen bir işlemdir. Akbank müşterisi olmak isteyenlerin öncelikle bir hesap açtırmaları ve kendi adlarına olan 3 adet faturaya otomatik talimat vermeleri gerekir. Bu şekilde bir işlem yapıp bir süre faturaların düzenli ödemesi yapıldığında, bankanın dikkatini çekmeye başlar. Ortalama 1 yıl kadar bu şekilde çalıştıktan sonra kimlik belgeniz ile Akbank şubesine giderek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Akbank Kredi Alma Koşulları

Çalışmayanlara İpotek İle Kredi Veren Bankalar

Kredi alabilmenin tek şartı elbette çalışmak değildir. Buna ek olarak eğer adınıza bir mülk, arsa, konut, dükkân veya araç varsa da bankaların kredi desteklerinden yararlanabilirsiniz. Gelir belgesi olmadan kredi veren bankaların genellikle müşterilerinden istedikleri şey de budur. Yani adınıza sabit bir mülkün olması, kredi başvurunuzun daha yüksek ihtimalle onaylanmasını sağlayacaktır. Peki, çalışmayanlara ipotek ile kredi veren bankalar hangileridir?

 • Garanti bankası
 • İş bankası
 • Şeker bank
 • Deniz Bank

Yukarıda saydığımız bu bankalar, kredi talebinde bulunan müşterilerinden üzerlerine kayıtlı bir mülkün olması şartı ile kredi veren bankalardır. Tabi kredi verilirken kişinin adına olan mülkün değeri göz önünde bulundurulur. Örneğin talep ettiğiniz kredi 250 bin TL’lik bir kredi ama gösterebileceğiniz mülkün değeri 100 bin TL ise bu durumda bankanın kredi vermesi biraz daha zor olabilir. Bu nedenle isteyeceğiniz kredi miktarını göz önünde bulundurarak hareket etmeniz gerekir.

Çalışmayana Kredi Veren Bankalar

Kredi almak kolay mı?

Günümüzde kredi almak isteyenlerin sayısı bir hayli yükselmeye devam ediyor. Her ne kadar insan kendini kredi almaktan veya kredi kartı almaktan alıkoymaya çalışsa da hayat şartları bazen bu durumu mecburi bir hale getirebiliyor. Tabi bankalardan kredi almak da sanıldığı kadar kolay değil. Çünkü her bankanın kendine göre koştuğu şartlar vardır ve bu şartları yerine getiremeyen kişilerin kredi almaları çok zordur. Gelir belgesi, adınıza sabit bir mal ve aylık düzenli ödemeleriniz varsa bankalar elbette kredi verirler ama bu şartları yerine getiremiyor ve kefil de gösteremiyorsanız kredi almanın çok zor olacağını belirtmemiz gerekir.

Kredi alırken nelere dikkat edilmelidir?

Kredi almak bazen de çok kolay olabiliyor. Kişinin kredi notu yüksekse zaten uğraşmasına bile gerek yok. Elinde mobil cihazla başvuru yapsa da bile anında kredisi onaylanır ve hesabına geçirilir. Ama bu işin sonrasını düşünerek hareket etmek önemlidir. Peki, kredi alırken nelere dikkat etmek gerekir, kredi başvurusundan önce bilmeniz gerekenler nelerdir?

 • Aylık ödeyebileceğiniz kadar kredi kullanın.
 • Ödeme planını ödeme gününüzü doğru şekilde hesaplayın.
 • Önümüzdeki dönemlerde parasal anlamda karışılabileceğiniz riskleri göz önünde bulundurun.
 • Kredi başvurusu yaparken birden fazla bankaya aynı anda başvuru yapmak mantıklı değildir. Çünkü biri reddettiğinde, diğeri de ret edecektir ve üst üste kredi başvurusunda bulunmanız, kredi notunuzu olumsuz etkiler.
 • Kredi kullanırken kullanmayacağınız parayı “nasılsa benimdir” mantığı ile hareket ederek savurmayın. İhtiyacınız olmayanı bir kenara bırakarak ödeme günü geldiğinde bu parayla ödemenizi yapın.

Yukarıda saydığımız kurallara uygun şekilde hareket ederek kredi alırsanız, ödemede zorlanmazsınız böylelikle kapınıza hacir gelmesini, kredi notunuzun olumsuz etkilenmesinden korunmuş olursunuz. Unutmayın, kredi almak kolay bir iş olsa da bu işin sonrasını hesaba katmadan hareket etmek kesinlikle doğru değildir.

Author: Muhammed

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir